Itt az Alpokalján mindig így fúj a szél? – fordul hozzám bizalommal egy LMP-s aktivista, gyaníthatóan Budapestről. Nem mindig, de most cudarul – válaszolom, mert tényleg hideg van. Hiába a verőfény, csontig hatol a hideg (kedd kora délután a Fő téren), amikor is a Császárkőnél az LMP vitte az utcára a politikát.
A téma mi más, mint, hogy az LMP március 5-én négy kérdésben kezdte meg az országos aláírásgyűjtési akcióját. Azt szeretnék, hogy a tankötelezettség korhatára továbbra is 18 év maradjon; hogy az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát a jelenlegi kilencven napról emeljék vissza a korábbi 260 napra; hogy ne lehessen 100 napnál hosszabb próbaidőt kikötni; és végül azt, hogy a szabadság kétharmadát a munkavállaló kérésének megfelelően kelljen kiadni. (Amennyiben az Alkotmánybíróság pozitívan dönt nyugdíjügyi beadványukról, akkor azonnal elkezdődik a támogató aláírások gyűjtése arról is, hogy a korábban megszerzett nyugdíjjogosultságokat ne lehessen elvenni.)
A szombathelyi kampánynyitóra Jávor Benedek, az LMP parlamenti frakciójának vezetője is eljött. Mikorra odaértünk, a politikus maga is zöld LMP-s esőkabátban diskurált a standnál felbukkanó civilekkel. Az eseményen részt vett Horváth Zoltán megyei kampányfelelős és Landwehr Stefan megyei koordinátor is.
A tét: milyen jövőt választunk az országnak
Ahogy Jávor Benedek részletezte, az embereknek kell dönteniük arról, milyen modellt képzelnek el az ország számára: a képzett magasan kvalifikált munkaerőn, és a társadalmi szolidaritáson alapuló skandinávot, vagy az olcsó és képzetlen munkaerőn alapuló dél-amerikait. Mint mondta, pártja ezért kezdeményez népszavazást ebben négy kérdésben (részleteket a keretes írásban találni), mert bizonyos vélt versenyelőnyök miatt a kormány kitaszítottságban hagyja az embereket, az olcsó és képzetlen munkaerőre építő Dél-Amerikai módszert preferálja. Ezért is vallják: „Ne engedjük, hogy a képzetlenek és munkanélküliek országává váljunk!”
Összesen 200 ezer aláírásra van szükségük, hogy a kérdéses témakörökben népszavazást írjanak ki (minderre április 2-áig van idejük). Számítanak a civilek, állampolgári csoportok, szakszervezetek, demokratikus ellenzéki szervezetek segítségére is. Arra buzdítják a civileket, mindenki alakítson ki maga is gyűjtőhelyeket, vigye el a kérdőíveket, és a környezetében is gyűjtsön aláírásokat.
Ahogy Horváth Zoltán megyei kampányfelelőstől megtudtuk, Vas megyéből 4000 támogatóra számítanak, hétköznap délután 14-18 óra között kitelepülnek a szombathelyi Fő térre, hétvégén pedig a piacon gyűjtik az aláírásokat. Aktivistáik Sárváron és Körmenden is terveznek utcai gyűjtéseket. Emellett neten is lehet aláírni, a facebookon is népszerű a népszavazási oldaluk, már közel negyvenezren lájkolták. Legfrissebb adataik szerint egy nap alatt eddig közel 10 ezer aláírást sikerült összegyűjteniük.
Miből lehet a plusz költségeket finanszírozni?
Tegyük fel – érkezett az újságírói kérdés – ha sikeres lesz a népszavazás, a négyből három kérdés a költségvetést is érinti. Miből lehet majd a plusz költségeket előteremteni?
Jávor Benedek kifejtette: az idei költségvetést ez még biztosan nem fogja érinteni, de a jövő évihez olyan módosító indítványokat is beterjesztenek majd, amiből előteremthetőek lesznek ezek a plusz források (előreláthatólag 30- 60 milliárd forint). Például kevesebbet kéne költeni terrorelhárításra, túl sok pénz megy futball-stadionok építésére és kommunikációs feladatokra is.
Másrészt ezekkel az intézkedésekkel rövid távon biztosan pénzt lehet megtakarítani, de hosszú távon már ugyanez kérdéses. Példaként Jávor a tankötelezettség korhatárának 16 évre történő leszállítását hozza, amivel megszűnhet 30 ezer pedagógus állása. Iskolákat lehet bezárni, ki lehet rúgni tanárokat, ezzel spórolhatunk. Viszont az érintett tanárok a munkanélküliek táborát gyarapítják majd, nem beszélve azokról a fiatalokról, akik iskolai végzettség és kellő érettség nélkül már 16 évesen kiesnek a rendszerből.
Míg a sajtó tájékozódik, sorba jönnek
Kopogtatnak, érdeklődnek, közbeszólnak, fennhangon kritizálják vagy helyeslik az LMP-s kezdeményezést. (Egy nyolcan körüli hölgy mögöttem indulatosan ismételgeti: az LMP nem más ám, mint Lumpenproletárok Gyülekezete…) Szóval volt érdeklődés, míg mi hallgattunk, mögöttünk legalább öten aláírtak…