Ellenzéki képviselők, köztük Horváth Zoltán, a Lehet Más a Politika városi képviselője kezdeményezésére november 10-én ismételten összeül Szombathely Megyei Jogú Város képviselő testülete. Az ellenzéki képviselők már októberben rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezték, hogy a városi testüst tárgyalja meg a Vas megyei önkormányzat és a kormány által aláírt megállapodást, amely értelmében a megye a teljes intézményhálózatát átadja az államnak. A szombathelyi ellenzéki képviselők közös kezdeményezése volt, hogy a megyeszékhely vizsgálja meg az idáig kettős fenntartással (megyei és városi) működtetett kulturális intézmények, valamint azok az intézmények és cégek átvételét, amelyek a város területén működnek. Az októberi rendkívüli közgyűlésen a Fideszes többség leszavazta a kezdeményezés napirendre vételét, ezért a Lehet Más a Politika, valamint az MSZP-SZTKE frakció képviselői ismételten rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezték, változatlan tartalommal.
Az eseményeket a Nyugat.hu internetes hírportál foglalta össze mai cikkében:
Rendkívüli közgyűlések a megyei vagyon átadásáról
A megyei közgyűlésben ugyanis megvan a szándék arra, hogy egyeztessenek, igaz, a jelentős jobboldali többség miatt mindez formaság lesz. A városi közgyűlésben azonban már az októberi ülésen is leszavazta Fidesz azt, hogy egyáltalán beszéljenek erről.
Félnek a kormánypártiak?
A városi rendkívüli ülést az ellenzéki MSZP-SZTKE és az LMP frakció kezdeményezte még októberben, aztán akkor nem sikerült napirendre venni, a Fidesz ellenszavazatai miatt. Czeglédy Csaba, az MSZP-SZTK frakcióvezetője akkor tisztességtelennek nevezte az eljárást, és kijelentette, a kormánypárti képviselők félnek a nyilvánosságtól.
Marton Zsolt alpolgármester szerint viszont az ellenzék csupán balhét akar kiprovokálni, politikai haszonszerzésre használják az ügyet. Azt hangsúlyozta, a városi képviselők sokat nem tehetnek, a döntés nem itt születik meg, itt szakmai egyeztetésekre és együttműködésre lenne szükség.
Czeglédy azonban már akkor bejelentette, hogy ismét kezdeményezik a rendkívüli ülés összehívását, ennek eredménye a csütörtöki rendkívüli ülés. A polgármester ugyanis – a jelenleg érvényes szervezeti szabályzat miatt – nem tagadhatja meg ezt a kérést. Az már másik dolog, hogy a Fidesz valószínűleg megint leszavazza a napirendet, így elmarad a rendkívüli ülés.
Az előzmények
A megyei közgyűlési elnökök még október elején írtak alá megállapodást a miniszterelnökkel arról, hogy az állam átveszi a megyei intézményeket és a vagyont, ennek fejében viszont átvállalja a megyei önkormányzatok adósságát is. Vas megye esetében azonban jóval nagyobb a vagyon, mint az adósság, ráadásul több olyan, közös fenntartású intézmény van, aminek fejlesztéseit komoly összegekkel segítette a városi önkormányzat is. Köztük van a közben gazdasági társasággá alakított Markusovszky kórház is.
Ráadásul a megyei múzeumnak és a Képtárnak a vagyonában olyan, komoly értéket képviselő magánszemélyektől származó gyűjtemények vannak, amelyek így – az adományozók beleegyezése nélkül – állami tulajdonba mennek át. Az ún. forgalomképes vagyon (cégek, üdülők, múzeumfalu, büki gyógyfürdő stb.) sorsa pedig finoman szólva is megkérdőjeleződik, ha belekerül a nagy állami kalapba.
Formaság és leszavazás
A Vas megyei közgyűlés október közepén már tartott egy rendkívüli ülést a témában, az ellenzék tiltakozása ellenére a Fidesz többség jóváhagyta a megyei elnök és a miniszterelnök által aláírt megállapodást. Annak ellenére, hogy a jogszabálysértés gyanúja is felmerült, mivel a megyei elnököt senki sem hatalmazta fel erre.
November 7-én, hétfőn reggel nyolc órakor kezdődik a megyei közgyűlés rendkívüli ülése, hogy megtárgyalják a vagyonátadás részleteit. Úgy tudjuk, az időkeretet másfél órában határozták meg, így nem valószínű, hogy sor kerül komoly vitára, erős a gyanú, hogy mindez csupán formaság lesz.
A szombathelyi közgyűlés rendkívüli ülését csütörtök reggel 9-re hívták össze, itt egy órás időkeretet szabtak meg. Itt pedig az valószínűsíthető, hogy a Fidesz többség nem fogadja el a napirendet, hasonlóan az október végén történtekhez. És így a város nem tárgyalja a vagyonátadást, és a közös vagyon is megy az állami büdzsébe.